Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoors T & F - Athlone Institute of Technology -1 February 2013


IUAA Indoors T & F - Athlone Institute of Technology - 1 February 2013


Summary



Team Placings

Women

5th Team

Men

7th Team

Gold Medalists

Becky Woods

1500 m

Eamonn Fahey

Long Jump

Silver Medalists

Laura Frey

Combined Events

Bronze Medalists

Sam Mealy

3000 m

Sorcha Prendiville

1500m Walk



60 m Dash Men


Name

Place

Time

Semi-Final 3

Patrick O Connor

3rd

7.15

Semi-Final 4



Eamonn Fahy

2nd

7.05

Final



Eamonn Fahy

DQ

-



60 m Dash Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Arlene O Neill

5th

8.43



60 m Hurdles Men


Name

Place

Time

Semi-Final 2

Robert Walsh

5th

11.13



60 m Hurdles Women


Name

Place

Time

Final

Laura Frey

6th

10.33



200 m Men


Name

Place

Time

Heat 3

James Sinclair-Ford

5th

23.82



200 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Arlene O Neill

4th

27.53



400 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 2

Abbas Bowen

5th

56.39

Garret Dunne

4th

51.72



800 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Kieron Sexton

4th

2:01.03

Semi-Final 2

Brian Hill

2nd

1:59.71

Final

Brian Hill

8th

1:59.79



1,500 m Men


Name

Place

Time

Final

Donal Foley

9th

4:14.89

Gerard Claffey

14th

4:30.65




1,500 m Women


Name

Place

Time

Final

Becky Woods

1st

4:41.62

Niamh Donnelly

5th

4:57.84


1,500 m Walk Women


Name

Place

Time

Final

Sorcha Prendiville

3rd

7:49.12


3,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Sam Mealy

3rd

8:46.40

Donal Foley

6th

8:58.33



3,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Irene Gorman

6th

10:45.12




4 x 200 m Relay Men


Name

Place

Time

Final

Garret Dunne, Eamonn Fahy, Patrick O Connor, James Sinclair-Ford

1st

91.42


16kg Weight for Distance Men


Name

Place

Mark

Final

Garret Dunne

7th

6.73 m

James Sinclair-Ford

13th

4.64 m



8kg Weight for Distance Women


Name

Place

Mark

Final

Frances Rogers

9th

5.79 m

Arlene O Neill

13th

3.64 m


High Jump Men


Name

Place

Mark

Final

Robert Whelan

11th

1.57 m


High Jump Women


Name

Place

Mark

Final

Laura Frey

9th

1.49 m


Long Jump Men


Name

Place

Mark

Final

Eamonn Fahy

1st

7.01 m

Robert Whelan

8th

6.15 m



Shot Putt Men


Name

Place

Mark

Final

Robert Walsh

14th

8.04 m

Garret Dunne

15th

7.62 m



Shot Putt Women


Name

Place

Mark

Final

Frances Rogers

8th

9.28 m

Laura Frey

9th

8.44 m



Triple Jump Men


Name

Place

Mark

Final

George Wyatt

9th

11.28 m



Combined Events Men


Name

Place

Mark

Final

Robert Walsh

6th

2229



Combined Events Women


Name

Place

Mark

Final

Laura Frey

2nd

2738