Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoor T&F - Nenagh - 7-8 December 2001

Summary
Women1st Team
Men 4th Team
Gold Medalists 
Serena O'Keefe1500m Walk
Mary McLooneLong Jump
Mary McLooneTriple Jump
Silver Medalists 
Una McCarthy800m
Una McCarthy1500m
John Cunniffe2000m Walk
Aubrey StoreyPole Vault
Bronze Medalists 
Mary McLoone60m Hurdles
Kate Ruddock400m
Rob Bruce-Brand800m
Cora O'Reilly3000m
Eleanor Kelly1500m Walk
Louisa HamillPole Vault
Mick GavinShot Putt
TCD Women4x200m Relay
60m Dash Women
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Meade, Fiona58.52
Semi-Final 2
Diver, Dawn68.62
60m Dash Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Gavin, Mick*67.86
Semi-Final 2
Rafferty, Joe37.54
Semi-Final 3
Miller, Jonathan17.22
Final
Miller, Jonathan47.26
Rafferty, Joe97.56
60m Hurdles Women
NamePlaceTime
Semi-Final 1
McLoone, Mary39.74
Semi-Final 2
O'Connor, Lesley410.38
Final
McLoone, Mary39.52
O'Connor, Lesley810.42
60m Hurdles Men
NamePlaceTime
Semi-Final 2
Howard, Paul39.28
Final
Howard, Paul79.38
200m Women
NamePlaceTime
Heat 2
McLoone, Mary127.24
Semi-Final 1
McLoone, Mary227.16
Final
McLoone, Mary427.02
200m Men
NamePlaceTime
Heat 4
Miller, Jonathan123.84
Heat 5
Howard, Paul224.14
Semi-Final 1
Howard, Paul424.18
Semi-Final 2
Miller, Jonathan323.54
400m Women
NamePlaceTime
Heat 1
O'Connor, Lesley263.98
Heat 3
Ruddock, Kate162.68
Semi-Final 1
Ruddock, Kate261.56
Semi-Final 2
O'Connor, Lesley364.76
Final
Ruddock, Kate361.08
800m Women
NamePlaceTime
Final
McCarthy, Una22:22.66
Cummins, Muriel62:32.36
McGrane, Sinead82:40.46
800m Men
NamePlaceTime
Semi-Final 2
Bruce Brand, Rob32:07.76
Final
Bruce Brand, Rob32:01.70
1500m Women
NamePlaceTime
Final
McCarthy, Una25:05.10
O'Reilly, Cora45:07.71
Cummins, Muriel*75:13.58
1500m Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Hogan, Aidan24:31.52
Semi-Final 2
Storey, Aubrey44:44.72
Final
Hogan, Aidan44:11.36
Storey, Aubrey74:28.64
3000m Women
NamePlaceTime
Final
O'Reilly, Cora310:52.44
Strevens, Tanya510:57.98
3000m Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
McHugh, Aengus910:27.24
Semi-Final 2
Cassidy, Paddy49:18.86
Final
Cassidy, Paddy59:06.66
1500 m Walk
NamePlaceTime
Final
O'Keefe, Serena17:04.14
Kelly, Eleanor37:42.68
2000 m Walk
NamePlaceTime
Cunniffe, John29:09.02
Lipson, Stephen*410:39.04
Pole Vault Women
NameHeightPlace
Hamill, Louisa2.203
Collins, Ruth2.104
Pole Vault Men
NameHeightPlace
Storey, Aubrey2.602
High Jump Women
NameHeightPlace
McLoone, Mary1.604
McLoone, Eithne1.506
Long Jump Women
NameDistancePlace
McLoone, Mary5.331
McLoone, Eithne4.666
Long Jump Men
NameDistancePlace
Howard, Paul5.687
Triple Jump Women
NameDistancePlace
McLoone, Mary11.381
McLoone, Eithne10.103
Shot Putt Women
NameDistancePlace
McLoone, Eithne9.157
White, Martina5.5512
Shot Putt Men
NameDistancePlace
Gavin, Mick*10.563
Scanlan, Greg10.274
4 x 200 m Relay Women
NamePlaceTime
Semi-Final 2
TCD21:54.46
Final
TCD31:50.24
4 x 200 m Relay Men
NamePlaceTime
Semi-Final 2
TCD21:36.42
Final
TCD41:39.84