Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoor T&F - Nenagh - 1-2 December 2000

Summary
Women 2nd Team
Men 3rd Team
Gold Medalists  
Serena O'Keeffe Walk
Silver Medalists 
Mary McLoone TJ
Female Relay Team 4x200m
Jonathan Miller 60m
Neil Dagger SP
John Cunniffe Walk
Bronze Medalists  
Mary McLoone 200m
Kate O'Connor 800m
Cora O'Reilly 1500m
Stephen Lipson Walk
Nigel Purcell PV
60 m Dash Women
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Fiona Meade 1 8.46
Semi-Final 2
Lesley O'Connor 6 8.88
Final
Fiona Meade 3 8.44
60 m Dash Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
John Gavin 2 7.35
Semi- Final 3
Johnathan Miller 3 7.26
Final
Johnathan Miller 2 7.26
John Gavin 7 7.40
60 m Hurdles Women
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Fiona Meade 4 10.16
Semi-Final 2
Mary McLoone 3 10.12
Final
Mary McLoone 5 10.22
Fiona Meade 6 10.24
60 m Hurdles Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Nigel Purcell 4 9.76
Semi-Final 2
Johnathan Miller 3 8.76
Final
Johnathan Miller 4 8.78
Nigel Purcell 8 9.80
200 m Women
NamePlaceTime
Heat 2
Mary McLoone 1 28.06
Heat 4
Mary Stapleton 2 28.67
Semi Final 1
Mary Stapleton 4 28.70
Semi-Final 2
Mary McLoone 2 27.54
Final
Mary McLoone 3 27.44
200 m Men
NamePlaceTime
Heat 3
Afif El Khuffash 3 25.90
Heat 5
Brian McCormack 4 26.56
400 m Women
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Una McCarthy 3 71.86
Semi-Final 2
Lesley O'Connor 4 64.88
400 m Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Lorcan Lyons 3 54.12
800 m Women
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Muriel Cummins 3 NT
Semi-Final 2
Cassandra Clark 2 2.29.22 Q
Kate O'Connor 3 2.29.34
Final
Kate O'Connor 3 2.23.88
Cassandra Clark 6 2.29.96
Muriel Cummins 7 2.42.20
800 m Men
NamePlaceTime
Semi-Final 2
Conor Walsh 6 2.26.10
Semi-Final 3
Rob Bruce-Brand 1 2.07.50
Final
Rob Bruce-Brand 5 2.00.44
1500 m Women
NamePlaceTime
Final
Cora O'Reilly 3 5:14.66
Lucie Godayer 4 5:20.82
Kate O'Connor 5 5:40.00
1500 m Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Eoin Carolaen 7 4.26.78
Semi-Final 2
James McGowen 4 4.33.50
Final
James McGowen 10 4.38.06
3000 m Women
NamePlaceTime
Final
Tanya Strevens 4 11.26.08
Eileen Burns 6 13.41.96
3000 m Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
Paddy Cassidy 3 8.58.54
Semi-Final 2
Brian Foley 9 9.59.86
Final
Paddy Cassidy 6 8.55.34
1500 m Walk Women
NamePlaceTime
Final
Serena O'Keeffe 1 6.53.50
Mary Stapleton 6 9.25.10
2000 m Walk Men
NamePlaceTime
John Cunniffe 2 9:45.94
Stephen Lipson 3 10:17.90
Pole Vault Women
NamePlaceHeight
Ruth Collins 4 2.00
Lesley O Connor   
Pole Vault Men
NamePlaceHeight
Nigel Purcell 3 2.90
Aubrey Storey 9 0.00
High Jump Women
NamePlaceHeight
Ethna McLoone 6 1.45
Lucy Moore 7 1.40
High Jump Men
NamePlaceHeight
Johnathan Miller 7 1.70
Long Jump Women
NamePlaceDistance
Mary McLoone 4 5.02
Ethna McLoone 8 4.47
Long Jump Men
NamePlaceDistance
Johnathan Miller 9 5.41
Afif El Khuffash 10 5.05
Triple Jump Women
NamePlaceDistance
Mary McLoone 2 11.05
Ethna McLoone 5 10.41
Triple Jump Men
NamePlaceDistance
Eoin Carolan 9 10.35
Aubrey Storey 10 9.85
Shot Putt Women
NamePlaceDistance
Lucy Moore 6 8.46
Ruth Collins 9 6.52
Martina White 11 5.33
Shot Putt Men
NamePlaceDistance
Neill Dagger 2 11.73
4 x 200 m Relay Women
NamePlaceTime
Semi-Final 1
  2 1.54.86
Final
  2 1.51.93
4 x 200 m Relay Men
NamePlaceTime
Semi-Final 1
  2 1.38.15
Final
  4 1.38.10