Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoor T&F - Nenagh - 11-12 December 1998

Summary
Women 3rd Team
Men 3rd Team
Gold Medalists  
Kate O'Connor
800m
Kate O'Connor
1500m
Silver Medalists  
John Cunniffe Walk
Eithne McLoone High Jump
Eithne McLoone Triple Jump
Sinead Kehoe SP
Bronze Medalists  
Joe Rafferty 200m
Niall Linden 800m
Niall Linden High Jump
Mens Relay Team 4 x 200m
60 m Dash Women
Name Place Time
SF1
Sinead Kehoe 6 11.20
SF2
Mary Stapleton 3 8.20
Final
Mary Stapleton 6 8.20
60 m Dash Men
Name Place Time
SF1
Dermott Smith 3 7.10
SF2
Afif El-Khuffash 5 7.10
Final
Dermott Smith 6 7.10
Afif El-Khuffash 8 7.20
60 m Hurdles Women
Name Place Time
Final
Mary Stapleton 6 10.80
Muriel Cummins 8 12.50
200 m Women
Name Place Time
QF1
Muriel Cummins 2 30.50
QF3
Mary Stapleton 3 28.70
SF2
Mary Stapleton 3 29.00
Muriel Cummins
DNS
200 m Men
Name Place Time
QF2
Joe Rafferty 2 24.50
Final
Joe Rafferty 3 24.70
400 m Women
Name Place Time
SF 2
Muriel Cummins 2 68.60
400 m Men
Name Place Time
QF1
Iain Murnane 3 57.20
QF4
Declan O'Rourke 2 56.00
SF2
Declan O'Rourke 4 55.90
800 m Women
Name Place Time
Kate O'Connor 1 2.25.0
Muriel Cummins 5 2.37.0
800 m Men
Name Place Time
SF2
Niall Linden 3 0.00
Final
Niall Linden 3 2.01.1
1500 m Women
Name Place Time
Kate O'Connor 1 5.08.3
Una McCarthy 6 5.25.4
1500 m Men
Name Place Time
Eoin Carolan 4 4.21.5
3000 m Women
Name Place Time
Nadia Termannini 7 0.01
3000 m Men
Name Place Time
Paddy Cassidy 5 9.22.1
Simon Geraghty 7 9.38.4
1500 m Walk Women
Name Place Time
NadiaTermannini 4 10.29.4
Liz Walshe 5 10.29.4
2000 m Walk Men
Name Place Time
John Cunniffe 2 9.04.9
Stephen Lipson 5 16.04.8
Pole Vault Women
Name Place Best
Becci Harrison 6 0.70
High Jump Women
Name Place Best
Ethna McLoone 2 1.55
Liz Walshe 7 1.30
High Jump Men
Name Place Best
Niall Lindenn 3 1.70
Long Jump Women
Name Place Best
Becci Harrison 9 3.64
Triple Jump Women
Name Place Best
Eithne McLoone 2 10.32
Becci Harrison 5 8.28
Triple Jump Men
Name Place Best
Eoin Carolan 5 10.82
Shot Putt Women
Name Place Best
Sinead Kehoe 2 9.46
Becci Harrison 5 8.69
Shot Putt Men
Name Place Best
Neil Dagger 4 11.89
Barry McCullough 8 10.34
4 x 200 m Relay Women
Name Place Time
SF1

2 2.05.0
Final

4 2.01.7
4 x 200 m Relay Men
Name Place Time
SF1

2 1.40.0
Final

3 1.37.8