Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoors T & F – Nenagh – 2-3 December 2006


IUAA Outdoors T & F - Queens College Belfast: 29-30 April 2011


Summary



Team Placings

Women

4th Team

Men

5th Team

Overall

4th Team

Middle Distance Trophy

Women & Men

4th Team

Sprints Trophy

Women & Men

5th Team

Throws Trophy

Women & Men

4th Team

Gold Medalists

Adam Rice

Javelin

Silver Medalists

Becky Woods

3,000 m

Frances Rogers

Shot Putt

Simon Taggart

110 m Hurdles

Simon Taggart

Combined Events

Conal Campion

Hammer

Bronze Medalists

Katey Byrd

100 m Hurdles

Claire McGlynn

800 m

Mairead McMorrow

1500 m Walk

Arlene O'Neill

3000 m Steeplechase

Bryony Treston

Pole Vault

Eamonn Fahy, John Keegan, Joe Barry, Simon Taggart

4 x 100 m Relay

Conal Campion

Javelin



100 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 3 ( m/s)

John Keegan

5th

11.87



100 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1 ( m/s)

Katey Byrd

4th

13.03

Final ( m/s)

Katey Byrd

7th

13.27



110 m Hurdles Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1 ( m/s)

Simon Taggart

1st

14.90

Final ( m/s)

Simon Taggart

2nd

15.00



100 m Hurdles Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (0.60 m/s)

Katey Byrd

5th

30.56

Final ( m/s)

Katey Byrd

3rd

16.35



400 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Joe Barry

5th

54.73

Semi-Final 2

Garret Dunne

3rd

52.33



800 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 3

Ger Claffey

7th

2:05.86





800 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 2

Claire McGlynn

2nd

2:29.54

Final

Claire McGlynn

3rd

2:20.13



1,500 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 2

Peter Fennell

5th

4:11.00

Final

Peter Fennell

9th

4:15.63




1,500 m Walk Women


Name

Place

Time

Final

Mairead McMorrow

3rd

9:08.29




3,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Becky Woods

2nd

10:12.00

Kate Purcel

7th

11:25.30




3,000 m Steeplechase Men


Name

Place

Time

Final

Donal Foley

7th

10:51.73



3,000 m Steeplechase Women


Name

Place

Time

Final

Arlene O'Neill

3rd

14:01.98



5,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Liam Tremble

5th

15:23.07

Donal Foley

10th

16:10.67



5,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Gabrielle McKenzie

4th

20:25.30



10,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Eamonn O'Connor

8th

33:41.97

Peter Fennell

16th

36:30.25



4 x 100 m Relay Men


Name

Place

Time

Final

TCD Men (Eamonn Fahy, John Keegan, Joe Barry, Simon Taggart)

3rd

44.79



4 x 100 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women (Claire McGlynn, Louise Bernard, Bryony Treston, Katey Byrd)

4th

53.86



4 x 400 m Relay Men


Name

Place

Time

Final

TCD Men (Joe Barry, Simon Taggart, Ger Claffey, Garrett Dunne)

5th

3:32.76



4 x 400 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women (Katey Byrd, Louise Bernard, Yvonne MacAuley, Claire McGlynn)

4th

4:26.78



High Jump Men


Name

Place

Mark

Final

Simon Taggart

6th

1.80 m



Long Jump Women


Name

Place

Mark

Final

Gabrielle McKenzie

15th

3.17 m



Long Jump Men


Name

Place

Mark

Final

Eamonn Fahy

5th

6.65 m

Simon Taggart

9th

6.13 m



Shot Putt Men


Name

Place

Mark

Final

Simon Taggart

6th

9.61 m




Shot Putt Women


Name

Place

Mark

Final

Frances Rogers

2nd

10.21 m

Katey Byrd

9th

8.22 m



Discus Men


Name

Place

Mark

Final

Conal Campion

4th

37.02 m




Hammer Men


Name

Place

Mark

Final

Conal Campion

2nd

52.73 m




Javelin Men


Name

Place

Mark

Final

Adam Rice

1st

54.44 m

Conal Campion

3rd

42.87 m




Javelin Women


Name

Place

Mark

Final

Bryony Treton

10th

7.85 m




16 kg Weight for Distance Men


Name

Place

Mark

Final

Conal Campion

8th

6.72 m



20 lb Weight for Distance Women


Name

Place

Mark

Final

Claire McGlynn

6th

6.54 m

Katey Byrd

9th

5.79 m




Pole Vault Women


Name

Place

Mark

Final

Bryony Teston

3rd

1.00 m




Triple Jump Women


Name

Place

Mark

Final

Katey Byrd

6th

10.11 m




Combined Events Men


Name

Place

Points

Final

Simon Taggart

2nd

3328