Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoors T & F – Nenagh – 2-3 December 2006


IUAA Outdoors T & F - Santry, Trinity College Dublin: 23-24 April 2010


Summary



Team Placings

Women

5th Team

Men

5th Team

Overall

5th Team

Middle Distance Trophy

Women & Men

2nd Team

Sprints Trophy

Women & Men

5th Team

Throws Trophy

Women & Men

4th Team

Gold Medalists

Adam Rice

Javelin

Aoife Byrne

1,500 m

Bryony Treston

3,000 m Steeplechase

Silver Medalists

Bryony Treston

5,000 m

Liam Tremble

1,500 m

Bronze Medalists

Becky Woods

1,500 m

Katie McLean

3,000 m Steeplechase

Liam Tremble

800 m

Tristan Goodbody

Discus



100 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 3 (-2.50 m/s)

Liam Townsend

4th

12.34

John Keegan

7th

12.42



100 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (-1.20 m/s)

Ruth Carson

6th

14.24



100 m Hurdles Men


Name

Place

Time

Final (-0.50 m/s)

Neil Cullen

5th

21.65



200 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 2 (-0.50 m/s)

Tara Reale

5th

30.56



400 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Robbie Hinkson

5th

53.08

Semi-Final 2

Joe Barry

7th

54.15



400 m Hurdles Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Robbie Walsh

4th

1:02.69

Final

Robbie Walsh

6th

1:03.60



400 m Hurdles Women


Name

Place

Time

Final

Hannah Lowry-O'Reilly

6th

1:22.47



800 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 2

Liam Tremble

4th

1:59.47

Final

Liam Tremble

3rd

1:57.12





800 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Niamh Donnelly

6th

2:29.07

Semi-Final 2

Maura Mahoney

4th

2:44.51



1,500 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Gerard Claffey

8th

4:34.86

Final

Carl O'Sullivan

6th

4:08.90

Final

Carl O'Sullivan

7th

4:04.39




1,500 m Women


Name

Place

Time

Final

Aoife Byrne

1st

4:27.44

Becky Woods

3rd

4:44.56

Louise Reilly

6th

4:54.29

Natalya Coyle

9th

5:07.26




1,500 m Walk Women


Name

Place

Time

Final

Ciara Baker

5th

9:08.48

Mairead McMorrow

6th

9:38.10




3,000 m Walk Men


Name

Place

Time

Final

Sam Mealy

7th

19:30.04

Simon Taggart

8th

19:36.24




3,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Carolyn Hayes

6th

10:58.82

Yvonne MacAuley

9th

11:31.14



3,000 m Steeplechase Women


Name

Place

Time

Final

Bryony Treston

1st

11:22.07

Katie McLean

3rd

13:57.70



5,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Liam Tremble

2nd

15:11.94

Daragh McCashin

18th

17:21.86



5,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Bryony Treston

2nd

18:09.85

Caroline Scott

4th

22:00.85



10,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Simone Grassi

8th

33:55.07



4 x 100 m Relay Men


Name

Place

Time

Semi-Final 2

TCD Men (Joe Barry, Robbie Hinkson, John Keegan, Liam Townsend)

3rd

45.44

Final

TCD Men (Joe Barry, Liam Townsend, Robbie Hinkson, John Keegan)

4th

45.24



4 x 100 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women (Ruth Carson, Aisling O'Brien, Tara Reale, Liz Melvin)

3rd

54.25



4 x 400 m Relay Men


Name

Place

Time

Final

TCD Men (Robbie Hinkson, Joe Barry, Robert Walsh, Liam Townsend)

6th

3:35.19



4 x 400 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women (Jenny Holmes, Natalya Coyle, Becky Woods, Aisling O Brien)

5th

4:15.48



High Jump Men


Name

Place

Mark

Final

Craig Moore

6th

1.50 m

Neil Cullen

7th

1.40 m



Long Jump Women


Name

Place

Mark

Final

Dominika Wiesner

10th

4.30 m

Tara Reale

12th

4.21 m



Long Jump Men


Name

Place

Mark

Final

Liam Townsend

7th

6.09 m

Neil Cullen

17th

4.79 m



Shot Putt Men


Name

Place

Mark

Final

Hugh Fitzpatrick

6th

10.79 m

Tristan Goodbody

7th

10.64 m

Simon Taggart

12th

9.06 m

Neil Cullen

-

6.56 m




Shot Putt Women


Name

Place

Mark

Final

Frances Rogers

4th

10.26 m

Deirdre McGing

13th

7.13 m



Discus Men


Name

Place

Mark

Final

Tristan Goodbody

3rd

37.53 m

Hugh Fitzpatrick

10th

30.26 m

Jeremy Chinamasa

12th

27.09 m




Discus Women


Name

Place

Mark

Final

Frances Rogers

7th

21.18 m




Hammer Men


Name

Place

Mark

Final

Hugh Fitzpatrick

5th

40.09 m

Mark Connelly

6th

31.80 m




Hammer Women


Name

Place

Mark

Final

Deirdre McGing

9th

22.50 m




Javelin Men


Name

Place

Mark

Final

Adam Rice

1st

57.29 m

Simon Taggart

4th

34.04 m




Javelin Women


Name

Place

Mark

Final

Aisling O Brien

9th

16.55 m

Ciara Baker

10th

15.10 m




16 kg Weight for Distance Men


Name

Place

Mark

Final

Hugh Fitzpatrick

6th

7.49 m



20 lb Weight for Distance Women


Name

Place

Mark

Final

Claire McGlynn

5th

6.39 m

Annelies Pletsers

11th

4.15 m




Combined Events


Name

Place

Mark

Final

Neil Cullen

5th

1609