Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoors T & F – Nenagh – 2-3 December 2006


IUAA Outdoors T & F - Plassey, University of Limerick: 24-25 April 2009


Summary



Team Placings

Women

4th Team

Men

8th Team

Overall

5th Team

Middle Distance Trophy

Women & Men

3rd Team

Sprints Trophy

Women & Men

5th Team

Throws Trophy

Women & Men

6th Team

Gold Medalists

Adam Rice

Javelin

Silver Medalists

Aoife Byrne

3,000 m

Bryony Treston

1,500 m

Bronze Medalists

Catherine Keily

5,000 m

TCD Women (Lauren Holmes, Liz Melvin, Rioghna Moggan, Fiona O Friel)

4 x 100 m Relay

TCD Women (Aoife Byrne, Ciara McCallion, Fiona O Friel, Becky Woods)

4 x 400 m Relay



100 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (NWs)

Matt Black

6th

11.97

Semi-Final 2 (0.70 m/s)

John Keegan

7th

12.04



100 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (0.90 m/s)

Rioghna Moggan

4th

13.01

Semi-Final 2 (0.60 m/s)

Liz Melvin

3rd

13.09

Final (2.40 m/s)

Liz Melvin

4th

12.91

Rioghna Moggan

5th

13.04



200 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (NWs)

Joe Barry

6th

24.11

Semi-Final 2 (NWs)

Cormac Doherty

5th

23.53



200 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (1.10 m/s)

Lauren Holmes

5th

29.04

Semi-Final 2 (1.10 m/s)

Rioghna Moggan

3rd

27.46

Final (NWs)

Rioghna Moggan

8th

NT



400 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Neil Cullen

4th

54.81

Semi-Final 2

David Lorigan

4th

56.01



400 m Women


Name

Place

Time

Final

Ciara McCallion

6th

1:00.64





800 m Women


Name

Place

Time

Final

Becky Woods

4th

2:17.20



1,500 m Men


Name

Place

Time

Final

Sam Medaly

14th

4:22.79




1,500 m Women


Name

Place

Time

Final

Bryony Treston

2nd

4:46.69




1,500 m Walk Women


Name

Place

Time

Final

Ciara Baker

6th

9:03.40



3,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Aoife Byrne

2nd

9:48.66



5,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Carl O Sullivan

6th

15:45.41

Daragh McCashin

16th

18:03.26



5,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Catherine Keily

3rd

19:34.45

Ciara Baker

4th

19:49.04



10,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Sam Mealy

6th

34:05.45

Edward Montgomery

7th

35:31.22



4 x 100 m Relay Men


Name

Place

Time

Semi-Final 2

TCD Men (Joe Barry, John Keegan, Cormac Doherty, Matt Black)

3rd

46.03

Final

TCD Men (Joe Barry, John Keegan, Cormac Doherty, Matt Black)

4th

46.14



4 x 100 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women (Lauren Holmes, Liz Melvin, Rioghna Moggan, Fiona O Friel)

3rd

50.15



4 x 400 m Relay Men


Name

Place

Time

Final

TCD Men (Joe Barry, David Lorigan, Edward Montgomery, Neil Cullen)

5th

3:35.90



4 x 400 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women (Aoife Byrne, Ciara McCallion, Fiona O Friel, Becky Woods)

3rd

3:59.92



High Jump Women


Name

Place

Mark

Final

Michelle Coleman

- (1.30 m)

NH



Long Jump Men


Name

Place

Mark

Final

David Lorigan

10th

4.75 m




Shot Putt Women


Name

Place

Mark

Final

Claire McGlynn

10th

7.53 m



Discus Men


Name

Place

Mark

Final

Hugh Fitzpatrick

-

DNS




Hammer Men


Name

Place

Mark

Final

Hugh Fitzpatrick

4th

40.95 m




Javelin Men


Name

Place

Mark

Final

Adam Rice

1st

53.60 m




Javelin Women


Name

Place

Mark

Final

Aisling O Brien

8th

13.80 m




16 kg (35 lb) Weight for Distance Men


Name

Place

Mark

Final

Hugh Fitzpatrick

4th

8.19 m



8 kg (16 lb) Weight for Distance Women


Name

Place

Mark

Final

Claire McGlynn

5th

6.46 m