Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA Indoors T & F – Nenagh – 2-3 December 2006


IUAA Outdoors T & F - Irishtown Stadium & Belfield, University College Dublin: 18-19 April 2008


Summary



Team Placings

Women

5th Team

Men

5th Team

Overall

5th Team

Middle Distance Trophy

Women & Men

4th Team

Sprints Trophy

Women & Men

4th Team

Throws Trophy

Women & Men

5th Team

Gold Medalists

Adam Rice

Javelin

Simon Taggart

400 m

Silver Medalists

Claire McGlynn

400 m

Elaine Baker

1,500 m Walk

Bryony Treston

3,000 m Steeplechase

TCD Women

4 x 100 m Relay

Bronze Medalists

Becky Woods

1,500 m

Bryony Treston

3,000 m

TCD Women

4 x 400 m Relay

Stuart Greene

Pole Vault

Mark Connelly

Hammer



100 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 2 (1.60 m/s)

Joe Barry

6th

11.91

Semi-Final 3 (3.80 m/s)

Neil Cullen

5th

12.23



100 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (-2.40 m/s)

Ruth Carson

4th

13.17

Semi-Final 2 (-1.60 m/s)

Liz Melvin

4th

12.67

Final (1.60 m/s)

Liz Melvin

6th

12.67

Ruth Carson

7th

13.07



200 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (4.10 m/s)

Joe Barry

5th

23.99



200 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1 (4.20 m/s)

Liz Melvin

4th

25.85

Semi-Final 2 (5.50 m/s)

Rioghna Moggan

6th

26.94

Final (3.70 m/s)

Liz Melvin

6th

26.07



400 m Men


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Simon Taggart

1st

51.21

Semi-Final 2

Neil Cullen

6th

57.56

Final

Simon Taggart

1st

50.55



400 m Women


Name

Place

Time

Semi-Final 1

Claire McGlynn

1st

0:59.52

Ciara McCallion

3rd

1:01.03

Final

Claire McGlynn

2nd

0:58.67

Ciara McCallion

7th

1:00.81




800 m Women


Name

Place

Time

Final

Louise Bernard

5th

2:29.47




1,500 m Men


Name

Place

Time

Final

Pierce Geoghan

6th

4:28.97

John Paul Corcoran

-

DNS



1,500 m Women


Name

Place

Time

Final

Becky Woods

3rd

4:48.04

Louise O Reilly

6th

4:55.69




1,500 m Walk Women


Name

Place

Time

Final

Elaine Baker

2nd

7:37.82




3,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Bryony Treston

3rd

10:49.51



3,000 m Steeplechase Women


Name

Place

Time

Final

Bryony Treston

2nd

12:27.04



5,000 m Men


Name

Place

Time

Final

Darragh Flynn

15th

18:15.78

Daragh McCashin

16th

18:53.54



5,000 m Women


Name

Place

Time

Final

Catherine Keily

6th

19:53.32



4 x 100 m Relay Men


Name

Place

Time

Final

TCD Men

6th

46.07



4 x 100 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women

2nd

50.60



4 x 400 m Relay Women


Name

Place

Time

Final

TCD Women

3rd

4:07.22



Long Jump Women


Name

Place

Mark

Final

Orla Timmins

10th

3.41 m



Triple Jump Women


Name

Place

Mark

Final

Fodhla Treacy

8th

9.81 m



Pole Vault Men


Name

Place

Mark

Final

Stuart Greene

3rd

3.80



Pole Vault Women


Name

Place

Mark

Final

Fodhla Treacy

6th

1.95 m



Shot Putt Men


Name

Place

Mark

Final

David Keane

6th

11.14 m

Hugh Fitzpatrick

7th

10.80 m




Shot Putt Women


Name

Place

Mark

Final

Miriam King

11th

3.67 m



Discus Men


Name

Place

Mark

Final

Mark Connelly

8th

27.70 m




Hammer Men


Name

Place

Mark

Final

Mark Connelly

3rd

37.24 m

Hugh Fitzpatrick

4th

36.82 m



Javelin Men


Name

Place

Mark

Final

Adam Rice

1st

51.00 m

Sean Brady

5th

35.76 m




Javelin Women


Name

Place

Mark

Final

Aine Quigley

7th

18.02 m

Miriam King

8th

9.46 m



16 kg (35 lb) Weight for Distance Men


Name

Place

Mark

Final

Hugh Fitzpatrick

5th

7.88 m

Mark Connelly

9th

6.10 m