Skip to main content »

Trinity College Dublin

Dublin University Harriers and Athletic Club

IUAA T&F - Belfast - 23-24 April 1999

100m Women
  Name Time
Heat 3    
5th Mary Stapleton 13.75
100m Men
  Name Time
Heat 1    
2 Dermot Smith 11.33q
Heat 2    
2 Afif Elkhuffash 11.58
Final    
4th Dermot Smith 11.49
200m Women
  Name Time
Heat 1    
3 Mary Stapleton 28.30
200m Men
  Name Time
Heat 1    
1 Brian Liddy 22.18
Heat 2    
3 Dermot Smith 22.93
Final    
2 Brian Liddy 21.69
4 Dermot Smith 22.92
400m Women
  Name Time
Heat 2    
5 Helen Murphy 69.38
400m Men
  Name Time
Heat 2    
2 Niall Linden 51.79
Heat 3    
DNF Ian Murnane  
Final    
4 Niall Linden 51.30
800m Women
  Name Time
Final    
5 Cathy O Brien 2:28.01
9 Cora O Reilly 2:45.28
800m Men
  Name Time
Heat 2    
5 Eoin Carolan 2:04.84
1500m Women
  Name Time
Final    
5 Emma Cooper 5:16.14
7 Catrina O Donohoe 5:19.98
8 Helen Murphy 5:23.88
1500m Men
  Name Time
Fianl    
11 Simon Geraghty 4:31.64
3000m Women
  Name Time
Final    
3 Clodagh Rafferty 10:34.61
5 Tanya Strevens 10:50.51
5000m Women
  Name Time
Final    
1 Tanya Strevens 18.56.34
10 Keely Ambrose 22.16.20
5000m Men
  Name Time
Final    
3 Iain Morrison 15:38.30
100m H Women
  Name Time
Heat 1    
4 Muriel Cummins 19.81
Heat 2    
3 Una McCarthy 18.36
Final    
6 Una McCarthy 18.16
110m H Men
  Name Time
Heat 1    
4 Stewart Kennedy 17.80
Heat 2    
6 Aubrey Storey 23.75
400m H Women
  Name Time
Heat 1    
3 Una McCarthy 74.60
Heat 2    
2 Muriel Cummins 99.62
Final    
2 Una McCarthy 72.55
5 Muriel Cummins 78.85
400m H Men
  Name Time
Heat 3    
1 Brian Liddy 55.96
Final    
1 Brian Liddy 51.50 CR
3000m SC Men
  Name Time
Final    
10 Aubrey Storey 11:53.7
1500mW Women
  Name Time
Final    
4 Kate O'Connor 10.27.09
3000m W Men
  Name Time
Final    
4 Stephen Lipson 18.50.27
4x100m Women
  Name Time
Final    
3 Muriel Cummins
Una McCarthy
Mary Stapleton
Sinead Kehoe
57.29
4x100m Men
  Name Time
Final    
3 Brian McCormack
Stewart Kennedy
Afif Elkhuffash
Dermot Smith
45.67
4x400m Women
  Name Time
Final    
6 Clodagh Rafferty
Tanya Strevens
Cora O'Reilly
Cathy O'Brien
4.34.39
4x400m Men
  Name Time
Heat 2    
4 TCD 3:30.22
Final    
6 Ian Murnane
Simon Mitchel
Niall Linden
Brian Liddy
3.36.30
HJ Women
  Name Height
Final    
3 Ethna McLoone 1.53
6 Muriel Cummins 1.26
HJ Men
  Name Height
Final    
5 Stewart Kennedy 1.72
8 Aubrey Storey 1.36
LJ Women
  Name Distance
Final    
9 Muriel Cummins 4.16
12 Keely Ambrose 3.76
LJ Men
  Name Distance
Final    
6 Stewart Kennedy 5.76
TJ Women
  Name Distance
Final    
6 Ethna McLoone 10.15
8 Una McCarthy 8.78
Javelin Women
  Name Distance
Final    
8 Vanessa Durand 7.83
11 Sinead Keogh 10.23
Javelin Men
  Name Distance
Final    
2 Dan Mantle 56.07
Discus Women
  Name Distance
Final    
4 Sinead Keogh 27.62
7 Vanessa Durand 23.39
Discus Men
  Name Distance
Final    
4 Stewart Kennedy 34.49
9 Neil Dagger 30.22
Hammer Women
  Name Distance
Final    
8 Vanessa Durand 15.73
9 Sinead Keogh 13.84
Hammer Men
  Name Distance
Final    
1 John Thompson 56.37
Shot Women
  Name Distance
Final    
1 Sinead Keogh 10.23
7 Vanessa Durand 7.43
Shot Men
  Name Distance
Final    
3 Neil Dagger 11.96
7 Stewart Kennedy 10.72
35lb Men
  Name Distance
Final    
3 John Thompson 8.05
7 Kevin McNamara 6.44
8 Neil Dagger 5.41